Неписаното правило на живи хора да се подаряват само нечетен брой цветя съществува далеч не във всички страни. Например в някои източни държави има вярване, че четното количество цветя носи щастие в дома.
Според българските традиции, а и според традициите на много други народи четното количество цветя се носят единствено на погребения. Истинска обида е на жив човек да подариш четен брой цветя.
Съществуват няколко версии за произхода на тази традиция. Според езическите вярвания четните числа са символ на злото и на смъртта. Затова има и поговорка – бедата не идва никога сама.
Точно от съображения да се стои далеч от злото е тръгнал обичаят на живи хора да се подаряват букети от нечетен брой стръкове. Много древни култури смятали четните числа за завършващ цикъл, например на живота.
Нечетните числа, освен тринадесет, точно обратно, символизират щастието, успеха и късмета. Нечетните числа са нестабилни, те символизират движението, живота и смеха, а четните са символ на покой.
За древните питагорци олицетворение на доброто, живота и светлината са били нечетните числа, както и дясната страна, която се е смятала за страната на късмета. Лявата страна, както и четните числа, символизирали смъртта, злото и тъмнината.
В японската култура числата 1, 3, 5 символизират мъжкото начало „ян”, както и живота, силата и движението. Числата 2, 4, 6 символизират женското начало „ин”, а също така покоя и пасивността.
В Япония не е редно да се подаряват четири цветни стръка на жив човек, защото числото 4 символизира смъртта. В Грузия пък смятат, че всичко, свързано със семейнните ценности, носи щастие.
Затова две цветя, които символизират съпружеската двойка, се смятат за идеално съчетание, а на гробищата се носят нечетно количество цветя. Това се прави, за да не реши покойникът да викне половинката си и да станат двама.
Затова на погребения в Грузия всички носят нечетно количество цветя, и най-често по едно, защото иначе рискуват да разстроят още повече скърбящия член на семейството.
Коментари