От 10 до 20 падащи звезди ще сбъдват желанията ни вечерта на 21 октомври. За тези, които са пропуснали, явлението ще се повтори отново на 22 октомври, а ясното небе ще осигури идеална гледка.
Звездният поток е от Ориониди, които традиционно може да се наблюдават по това време на годината. Тези метеори са най-ярките за наблюдение и оставят най-ясни следи.
И двете вечери ще са почти безлунни, като така Луната няма да заслепява падащите звезди и те ще се виждат ясно на небосклона и с невъоръжено око. Орионидите ще се виждат най-добре призори и малко след залез.
Радианът на този звезден поток е съзвездието Орион, чиято най-ярка звезда е червеникавата Бетелгейзе. Скоростта на метеорите стига до 66 километра в час, а в бебето оставят бели следи.
Орион е едно от най-лесно разпознаваемите съзвездия благодарение на трите ярки звезди, които очертават идеална редица, маркираща пояса на митичната фигура.
Орионидите са остатъци от Халеевата комета, която се връща периодично към Слънцето на всеки 75 години. Кометата носи името на Едмънт Халей, защото той е първият човек, разгадал цикличността на нейната поява.
Последното приближаване на Халеевата комета бе през 1986 година. Сега тя се движи по външните граници на Слънчевата система и следващото ѝ преминаване край Земята ще е през 2061 година.
Коментари