Отговор на въпроса как са се появили легендите за вампирите намери италианският археолог Матео Борини.
Древното суеверие е тръгнало сред хората, след като те не са имали по-добра представа и обяснение за това как се разлагат труповете, пише сп. "Нешънъл джиографик".
Ученият е стигнал до заключението си след разкопките на масов гроб през миналата година. В него са били погребани жертви на чумата във Венеция през ХVI век. Сред скелетите Борини се натъкнал на женски череп с натикана тухла в устата.
Това се оказва ритуал, към който хората от Средновековна Европа са прибягвали, за да се предпазят от вампири.
Черепът е принадлежал на жена на 60-70 години. Възраст, до която през XVI век хората трудно са доживявали. Тогава средната продължителност на живота е била около 40 години.
Борини е извършил щателно изследване, за да отговори на въпроса защо венецианката е била считана за вампир. Жената се е хранила най-вече с хляб и плодове. Тоест е принадлежала към низшите слоеве на обществото.
Според теорията на Борини венециански гробари, разкопавали масовия гроб, за да полагат в него нови трупове, са открили, че устата на жената е изцапана с кръв. Гробарите са решили, че жената е вампир и затова са поставили в устата й тухла. Като преди това са й изтръгнали кучешките зъби.
Самият Борини обаче смята, че кръвотечението от устата и носа на трупа има медицинско обяснение. При разлагането кръвта става по-течна и се стича под действието на силата на тежестта. Това се получава, когато главата на трупа е под наклон според тялото и е често срещано в масовите гробове.
Коментари