Първият по рода си Робокоп – полицейски робот, бе представен в Дубай. Това е първата стъпка към интегрирането на роботите в полицейските сили в Арабското емирство.
Уникалният робокоп е първа модификация на робот. Той е полицай, който ще има възможност да изпраща видео до управлението на полицията от местопроизшествието, да докладва за констатирани криминални прояви, да извърши лицево разпознаване и да издава фишове за глоби. За да няма проблем с туристите, Робокоп говори сели девет езика.
Първа версия на Робокоп ще бъде въведена в действие в моловете и други места със струпване на туристи. Следващият плануван робот ще посреща посетителите в полицейските участъци и ще замени служителите, което правеха това до момента. Крайната цел е да се появят роботи, които изцяло и пълноценно могат да заместват живата сила на полицията, но това за момента е една твърде далечна идея.
В Дубай имат наистина амбициозни мечти. По план до 2030-та го-дина 25% от личния състав на полицейските сили трябва да бъде за-менен от роботи.
Това не е първият път, в който полицаи-роботи от научните фантастики стават реалност. От февруари насам полицията в Китай вече използва робота АнБот. Подобно на дубайския си събрат той извършва лицево разпознаване, идентифицира криминални елементи и дори преследва нарушителите, докато дойде полиция.
Федор – така пък е името на създадения в Русия Робокоп. Той е едно ниво по-нагоре, тъй като стреля и вдига тежести.
Бъдещето пред роботите-полицаи е светло. Въпреки това не липсват и критици. Така например и до момента не е ясно кой ще отговаря при взимането на грешно решение от изкуствения интелект.
Машината на практика няма как да бъде наказана при грешка. Едни от световните умове - Илън Мъск и Стивън Хокинг, са искрено притеснени относно опасността от изкуствения интелект. Те не са убедени, че една машина трябва да има функциите да наказва, камо ли да убива хора.
Коментари