В състезанието коя страна ще открие първа извънземен живот Китай излезе с едни гърди напред. Държавата официално оповести, че в началото на юли са завършени дейностите по строежа на най-големия радиотелескоп в света. Неговата цел ще бъде да изследва Космоса и да търси признаци на живот сред тъмните простори на Вселената.
Съоръжението е повече от огромно. Радиусът му е 500 метра. Сферичният телескоп има площ на 30 стандартни футболни игрища. Построен е в планина в югозападната провинция Гуейджоу. За сравнение, най-големият до момента телескоп беше в Европа, като радиусът му бе 100 метра или една пета от големината на китайския шампион.
В момента китайските учени работят финалните дейности по отстраняване на грешки в компютърната конфигурация, задвижваща съоръжението. Очаква се изпитанията да приключат до началото на месец септември.
Телескопът ще има потенциала да намира и вижда дори и най-малките и странни предмети в Космоса. С него ние ще можем по-добре да разберем произхода на Вселената. Телескопът и ще стимулира глобалния лов на извънземни, ако мога така да се изразя, казва Циан Зенг – заместник-директор на Националната служба по наблюдение на Космоса към Китайската академия на науките, както и един от създателите на телескопа.
Гигантското съоръжение струва 1.2 милиарда юана или 180 милиона долара. Очаква се то да бъде световен лидер в изследването на Космоса в следващите едно до две десетилетия.
Радиотелескопите събират радиовълни от Космоса. Гигантската чиния отразява вълните и ги фокусира върху антени. Поради мащабите на китайското съоръжение с него ще могат да се откриват дори и най-малките сигнали от сърцето на Вселената.
Строежът на телескопа е отнел 5 години. Откриването му през септември се очаква да предизвика истински фурор сред научната общност по света.
Напредъкът в космическа програма на Китай е приоритет за Пекин. Председателят на управляващата китайска партия Си Дзинпин призова страната да се утвърди като космическа сила. Амбициите на страната включват стъпване на човек на Луната през 2036 и изграждане на космическа станция, работата по която вече е започнала.
Коментари