С нов по рода си телескоп се сдоби Американската космическата агенция. Уредът ще помага на експертите да откриват находища от злато в недрата на астероиди.
Телескопът е създаден от инженерите на университета Вандербилт. Той може да работи с помощта на галактически гама лъчи, пише списание SPIE Newsroom.
Мисиите до Марс, Луната, Меркурий и Веста са снабдени със спектрометри с ниско разрешение, които изискват месеци наблюдения и големи разходи за съставяне на карти на минералите на повърхността на изучаваното небесно тяло, пояснява Кейвън Стасун от университета Вандербилт в Нешвил.
Експертът добавя и че чрез новия телескоп от НАСА ще измерят точното количество на полезните изкопаеми в недрата на небесните тела.
Необичайният гама телескоп е разработен по поръчка на НАСА, тъй като уредите, с които разполагат, не могат да изследват слоеве на астероиди и по-малки небесни тела.
Повечето обекти, които преминават през Слънчевата система, почти непрекъснатo приемат заредени частици, ускорени от скоростта на светлината.
Когато светлинните частици се сблъсъкът с повърхността на астероидите, се поражда нов поток от частици, които на свой ред проникват в дълбочината на метеора и в недрата им образуват злато.
С повечето гама телескопи обаче е практически невъзможно да се открие при кои небесни обекти процесът по образуване на злато е завършен.
Причината е, че съвременните телескопи са изградени на базата на германий и свръхчувствителна технология, която бързо изразходва енергията си преди да е завършила изследването.
Новият телескоп на учените от Вандербилт е изграден на базата на стронций, йод и европий, които също реагират на златото в астероидите, но успяват да запазят енергията си.
Телескопът позволява и да му бъде монтиран лендери, които ще ускорят откриването на небесни тела, в които има злато.
Коментари