Добивът на природен газ и нефт в източните и централните щати на САЩ заплашва с унищожителни земетресения 7 милиона американци, които живеят на тази територия, алармират от Института по геофизика в официален доклад.
Експертите са стигнали до заключението, че хидравличното разбиване при добив на газ е сигурна причина за поява на силни земетресения. Най-застрашени са щатите Оклахома, Казнзас, Тексас, Колорадо, Ню Мексико и Арканзас.
При хидравличната техника, която извлича газ и петрол от земята, се дълбае под голямо налягане, докато се стигне до подпочвените води.
Хидравличното разбиване позволява да се извлече природен газ и нефт, дори от скални образувания, които се намират до 6100 метра дълбочина.
Включването на сеизмични сътресения вследствие на човешките действия се увеличи сериозно според нашите преценки за рисковете в няколко части на САЩ, подчертава Марк Петърсън, който отговаря за изготвянето на сеизмична карта на САЩ.
От Института отбелязват, че през последните години в тези щати на САЩ са регистрирани силни земетресения. Смята се, че именно хидравличните разбивания са ги причинили и ако дейността продължи, земетресения ще има отново.
В района на тези щати живеят около 7 милиона американци, като не само постройките им са застрашени от природните катаклизми, а и животът им.
Сеизмичната активност в източните щати е нараствала през последните 6 години, показва още докладът. От 1973 година до 2008 година са регистрирани повече от 20 земетресения с магнитут около 3 по скалата на Рихтер.
Тези земетресения са се увеличили с почти 10 пъти за периода от 2009-та до 2015 година, като средно за година са достигали 318.
По-голямата част от трусовете са предизвикани от изхвърлянето на отпадъчни води при нефтените сондажи.
Кейти Браун, говорил по програмите за енергетика в САЩ, не отрича, че добивът на нефт и газ може да е свързан със зачестилите земетресения, но смята, че проблемът е по-скоро комплексен.
Коментари