Sanovnik.bg»Статии»Мистерии»Огромен астероид преминава покрай Земята на Бъдни вечер

Огромен астероид преминава покрай Земята на Бъдни вечер

Антония Р.Антония Р.
Джедай
2k
Огромен астероид преминава покрай Земята на Бъдни вечер
Луксозна кутия за бижута и часовници-25%
Препоръчано за теб:
Луксозна кутия за бижута и часовници
54.00 лв.
40.66 лв.

В нощта на Бъдни вечер край Земята ще прелети астероид на малко по-голямо разстояние от това между нашата планета и Луната. Космическата забележителност носи името 163899, но е позната и като астероид 2003 SD220.

Небесното тяло ще премине на безопасно дистанция от Земята, категорични са специалистите на НАСА. В нощта на Бъдни вечер астероидът ще се намира на 10.7 милиона километра, което е поне 28 пъти повече от разстоянието между Земята и Луната.

Размерите на парчето скала са забележителни. Широчината му е между 0.8 и 2.5 километра, а към нашата планета се движи със скорост от 101 000 километра в час и бавно се върти.

Първоначално се предполагаше, че дължината на астероида е от 1.1 километра до 2.5 километра. Сега астрономите са уверени, че тя е равна на 2 километра, а самото небесно тяло напомня на кокоши крак.

Небесният обект ще може да се наблюдава само с телескоп. Тези, които го пропуснат тази година, ще имат шанса да го видят отново през 2018 година и 2021 година.

Огромен астероид преминава покрай Земята на Бъдни вечер

Експертите на НАСА допълват, че това е едва първото от 5 приближавания на астероид 163899 до Земята, като в следващите години предстоят още 12, които ще могат да се засекат с радар.

По време на всяко едно от прелитанията му учените ще правят измервания за изчисляване на масата, плътността и вътрешната структура на космическото тяло.

Изследователите предполагат, че небесно тяло представлява въглероден хондрит, което означава, че ще има тъмен цвят и високо съдържание на желязо. От този тип са около 75% от известните астероиди.

От немалко медийни източници се твърди, че близко прелитащите астероиди предизвикват земетресения и други подобни катаклизми, но сред научните среди тези становища са напълно неоснователни.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest