Много е вероятно заснетите планини на Плутон да са всъщност ледени вулкани, гласи ново проучване на НАСА. Експертите не спират да се удивляват от сложната геология на тази малка планета.
Предположението на Плутон да има и вулкани е на Американското астрономическо дружество. Учените казват, че ще продължат да разглеждат въпроса как този малък свят е толкова богат геоложки.
Системата на Плутон ни озадачава, казва Алън Стърн от Югозападния изследователски институт в Болдър. Стърн е ръководителят на екипа, който анализира получените данни от Нови хоризонти.
Мисията на НАСА през юли тази година осъществи първото близко прелитане до най-отдалечената планета в Слънчевата система.
Според докладите, изпратени до момента, двете планини на Плутон могат да се окажат вулкани, подобни на тези на Марс и Земята. Всяка една от планините е с диаметър при основата от 160 километра, въпреки че не са особено високи.
От последните снимки обаче се вижда, че върховете им приличат по-скоро на върховете на вулкани. Вероятно е от тях да се изхвърлят замръзнала вода, азот, амоняк и метан.
Нищо подобно не е наблюдавано досега в отдалечените части на Слънчевата система, казва Оливър Уайт от изследователския център Еймис в Мофет Фийлд, Калифорния.
Той добавя още, че идеята да има вулкани на толкова голямо разстояние от Слънцето в началото не му се е струвала логична. Но въпреки това вулканите са най-смисленото обяснение за върховете на тези възвишения. Остава също и да се отрие как точно са се сформирали.
До момента получените снимки на спътниците на Плутон показват, че най-вероятно по-голямата част от тях са резултат от сливането на два или повече малки спътници.
Досега Нови хоризонти и Плутон ни поднесоха не малко изненади, а това е само началото, защото са изтеглени само 20% от данните. И вероятно има още много, което да си струва очакването.
Коментари