Ново изследване показва как властта все повече оказва натиск върху свободата в интернет. Тенденцията се наблюдава във всички страни. Интересното е, че България не е включена в проучването.
Изследването показва спад в свободата на достъп до интернет за пета поредна година в световен мащаб. Данните на неправителствената организация Фрийдъм хаус по въпроса бяха публикувани в специален доклад в сряда.
Проучването показва как повечето правителства цензурират информация от обществен интерес. В същото време те разширяват наблюдението и намаляват възможността за анонимност.
Най-голям спад се наблюдава в страни като Либия, Украйна и Русия. Данните показва, че 58% от населението в света живее в страна, където потребителите масово биват осъждани и вкарвани в затвора, тъй като са споделили онлайн съдържание, свързано със социална, религиозна и политическа тематика. Свободата на словото в интернет пък е намаляла в 32 от включените 65 страни.
В 42 от страните властите са изискали от частни компании да ограничат достъпа до или да изтрият уеб съдържание, свързано с политически, религиозни или социални проблеми. През изминалата година това бяха поискали 37 държави. 40 от тях пък са лишили хората от възможността свободно да коментират подобни теми.
От всичките 65 държави 15 са приели нови закони, които позволяват стриктното наблюдение на всичко, което се случва в интернет. Много други пък многократно са подобрили техниките си за наблюдение.
Освен всичко друго според годишния доклад на Фрийдъм хаус през 2015 година се наблюдава тенденциозен опит на правителствата да налагат контрол и натиск върху частните лица и частния сектор. Те използват компаниите Алфабет - новият собственик на Гугъл, Фейсбук и Туитър, за да могат директно да цензурират съдържанието, което ще се публикува.
Най-лошата оценка в списъка получава Китай – 88, следван плътно от Иран и Сирия с по 87. Най-нисък е процентът на хора, които не разполагат със свободен достъп до интернет, в Исландия, Естония, Канада, Германия, Австралия, САЩ, Япония и Италия. Интересното е, че България не е включена в изследването.
Коментари