На остров в Индийския океан от близо 60 хиляди години живее мистериозна общност, необезпокоявана от хода на историята в останалата част на света.
За това разказва антропологът Ричард Брансън, който попаднал случайно на изолираната цивилизация, докато провеждал свое изследване на развитието на древните култури в Източна Индия.
От небето островът, който има размерите на Манхатън, изглежда като идилично райско кътче с невероятни плажове и гъста гора, но туристи или рибари не смеят да стъпят там, заради страховита репутация на обитателите му.
Всеки, решил да стъпи на острова или дори да се доближи до него, рискува да бъде нападнат от членовете на племето, което го обитава, разказва Брансън. Туземците държат да имат нулев контакт с външния свят.
За първи път за жителите острова се разчу през 2006 година, когато племето уби двама мъже, които ловяха риба твърде близо до острова. За живеещите в близките острови обаче негостоприемността на съседите им е известна отдавна.
Районът е поставен в червената зона за селскостопанските самолети, тъй като представителите на населението на острова са известни с навика да стрелят с огнени стрели по ниско летящи самолети или хеликоптери, тръгнали на разузнавателни мисии.
Островът се намира в Бенгалския залив. На теория е част от Индия, но на практика правителството няма никакъв контрол върху него. Знае се, че той е населен от поне 60 хиляди години. Официалното наименование на острова е Северен Сантинел.
Недокоснати от съвременната цивилизация, много малко се знае за санталийците, техния език, техните ритуали. Това се дължи на голямата опасност, която носи контактът с тях.
Те рядко са снимани отблизо и почти никога не са заснемани на видео. Повечето от снимките и видеоклиповете, които съществуват, са с лошо качество.
Експерти смятат, че санталийците са единствените оцелели и до днес представители на коренното население на Индия, което постепенно изчезнало и се претопило с идването на арийците в останалата част на субконтинента.
Коментари