На 13 ноември откритият от американски астрономи обект WT1190F ще удари Земята.
Небесната отломка бе забелязана на 3-ти октомври от обсерватория Звездно Общество А79. Оттогава целият научен свят се е заел със задачата да уточни орбитата ѝ и дали тя може да удари нашата планета.
В началото учените решават, че наблюдаваният обект е астероид. Наблюденията обаче показват, че той има твърде малка плътност, за да бъде категоризиран като такъв. Най-поддържаното предположение в момента е, че това може да е отломка от сателит.
След обстойно разглеждане се оказва, че обектът не се появява за пръв път. Европейската космическа агенция го е наблюдавала още от декември 2012 година. В базата данни на агенцията дори са открити негови архивни снимки от 2013 година. Благодарение на тях орбитата на WT1190F бе доста по-точно определена.
Последните прецизни изчисленията показват, че ако не изгори изцяло в атмосферата, обектът WT1190F ще се удари в Земята на 100 км южно от Шри Ланка.
Ръководителя на обсерватория А79 д-р Фратев коментира, че въпреки малките си размери обектът може да представлява по-голяма опасност, отколкото се смяташе до момента.
Той е придобил доста хаотична орбита след сближаването си с Луната през 2012 година. Поради това екстраполирането на движението му на базата само на архивни кадри може да се окаже не само прибързано, но и напълно погрешно, коментира още той.
Д-р Фратев е категоричен, че за да бъдат сигурни къде може да удари космическата отломка, на учените са нужни допълнителни наблюдения върху орбитата му, както и физическата характеристика. Именно това е основна задача пред обсерватория Звездно Общество А79 в момента.
Коментари