НАСА от години планира да изпрати хора на предполагаемо годни за обитаване планети като Марс. След наскоро доказания факт, че на червената планета някога е имало вода, те отидоха дори по-напред в намеренията си, като оповестиха, че планират създаването на земни колонии там.
Американската космическа агенция НАСА излезе с доклад, озаглавен "Пътуването на НАСА до Марс – Новаторска първа стъпка към изследването на Космоса". В него агенцията описва трите етапа, в които ще достигне до червената планета и ще я засели с хора.
Изпращането на хора на Марс трябва да стане през следващите десетилетия. Крайната точка в изследванията ще бъде създаването на колонии. Това може да стане най-скоро през 2030 година, се посочва още в доклада.
Първата стъпка от плана на завоевателите, включва събиране на информация за планетата. Те трябва да бъдат изследвани на борда на Международната космическа станция.
Бъдещите колонизатори ще бъдат обучавани с години, още докато са на Земята. Те ще бъдат специализирани в това как да използват оборудването на борда. Предвидени са и експерименти за потенциалното влияние на безтегловността за продължителен период от време. Проектът е мащабен и се предполага, че участниците ще прекарат в Космоса повече от десетилетия, а някои от тях дори никога няма да се завърнат на Земята.
Вторият етап, представен от НАСА, включва полеви експерименти в космоса. Така бъдещите жители в земната колония на Марс ще свикват с работата в Космоса. Експериментите обаче ще се провеждат в близост до Земята, за да могат участниците да се върнат бързо на родната си планета.
Третата стъпка е достигането до Червената планета и нейните луни. Целта ще бъде обитателите да живеят там с оборудване, което ще изисква минимални грижи и ще успява да поддържа човешкия живот с години.
Веднъж достигнали червената планета, земляните вече ще трябва да разчитат само на марсиански ресурси, за да създадат гориво, вода, кислород и строителни материали, необходими за своето съществуване. За комуникация със Земята, те ще използват усъвършенствана технология, която ща изпраща информация с едва 20 минути закъснение.
Коментари