Ново изненадващо откритие оповестиха учените от НАСА. Първите цветни снимки от Нови хоризонти са показали, че на Плутон се образува синьо небе, а на няколко места от планетата е заснет замръзнал лед от вода.
Според експертите от Американската комическа агенция заснетите изображения от сондата говорят за наличието на азотни молекули, пише британския Индипендънт.
Другото важно откритие за Плутон е наличието на лед на няколко места по повърхността на малката планета. Ледът е формиран от вода, а от НАСА добавят, че на едни места ледът е с по-стабилна покривка, отколкото на други.
Кой би очаквал синьо небе в Пояса на Кайпер? Това е великолепно – коментира Алън Стърн, научен ръководител на мисията Нови хоризонти, която изучава Плутон.
Вероятно истинският цвят на азотните частици е сив или червен, но начинът, по който се пречупват в Космоса, ги прави сини.
На Земята синьото небе се образува по същия начин, добавя изследователят Карли Хаует. Малките азотни молекули се разсейват от слънчевата светлина, но разликата е, че на Плутон тези частици са с още по-малки размери.
Засега учените казват, че по снимките не могат да се направят категорични изводи за атмосферата на най-далечната планета в Слънчевата система.
Предполага се само, че небето се образува във високите части от атмосферата на планетата, където ултравиолетовите лъчи се разпадат на азотни и метанови молекули.
Мисията Нови хоризонти е открила и множество малки региони със замръзнала вода на Плутон. Това откритие обяснява червените петна, които космическият апарат засне при достигането си до планетата преди малко повече от месец.
От НАСА не крият изненадата си от наличието на лед по Плутон и все още не могат да обяснят връзката между него и червеникавите петна, които образува.
Коментари