Според професора по психология доктор Робърт Ланза смъртта, каквато я знаем, не съществува, а е просто процес на преминаването на съзнанието от една форма в друга.
Психологът е убеден, че всъщност хората не умират. Самата смърт е просто илюзия, в която човек е научил сам себе си да вярва. Теорията на учена е, че съзнанието е безсмъртно.
Според него стресиращият процес от напускането на биологичната му обвивка е накарало ума ни да смята, че живеем един живот и след като умрем нашето съществуване прекъсва.
Ланза отрича биоцентричната теория, която смята, че животът е свързан единствено с физическото тяло. Нашето съзнание създава Космоса, а не обратното. Работата е в това как възприемаме света около нас.
Ако виждаме небето синьо, това е така, защото някой ни е научил, че цветът на небето е син, но връзките в мозъка могат да бъдат изменени, така че може небето да се възприеме като червено или зелено – обяснява теорията си той.
Много последователи на теорията за безсмъртието на съзнанието твърдят, че именно съзнанието или душата, задвижваща тялото, определя света около нас. Без нея нищо не би съществувало и дори Космосът е инструмент на ума.
Ланза смята, че има много доказателства за твърденията му. Животът е приключение, което надхвърля нашия линеен начин на мислене.
След като умрем, ние отново оживяваме, което е доказано чрез квантовата механика и многобройните доказателства от квантовата физика, казва още професорът.
Теорията на Ланза е жестоко критикувана от учените традиционалисти, които смятат, че констатациите от квантовата физика не могат да се тълкуват по такъв начин и да отричат Дарвиновата теория.
Според тях теорията на психолога за биоцентризма не е достатъчно обоснована, защото не работи с факти, а с предположения.
Не на последно място теорията противоречи на абсолютно всички научни изследвания в последните няколко века.
Коментари