Нови 24 геоглифа бяха открити на перуанското плато Наска, което до ден днешен продължава да озадачава учените и буди хиляди въпроси без отговор. Екип от японски учени от университета Ямагата попаднал на находката, благодарение на съвременната триизмерна техника, с която обследвал терена.
Новите земни изображения представляват лами и пламъци. Първоначалните изследвания показали, че те предхождат станалите вече световно известни геоглифи на кондори, маймуни и паяци. Също така откритите геометрични рисунки са по-малки от досега известните. Тяхната големина е от 8 до 20 метра, в зависимост от изобразената фигура.
Японските учени смятат, че геоглифите са създадени някъде около 800-600 година преди новата ера или с близо 200 години по-рано от досега известните фигури, с които Наска си спечели световна слава.
Ръководителят на екипа провел изследването - Масато Сакаи, разказва, че новите фигури не са така съвършени, както откритите преди това. Той е на мнение, че това са първите геоглифи, създадени на платото и постепенно след направата им технологията се е усъвършенствала.
Най-голямата от наскоро намерените фигури изобразява лама и е с дължина 20 метра, разказва още японският учен. Тя е била очертана, като в почвата контурите са били издълбани на няколко сантиметра дълбочина. Фактът, че новите форми са били по-слабо очертани в земята, е попречил те да бъдат открити по-рано, разказва още Сакаи.
До ден днешен науката не е дала правдоподобно обяснение за какво са служили огромните геометрични фигури на платото Наска. Теориите са буквално стотици, но те продължават да всяват раздори сред научната общественост.
Най-популярните от тях са, че изображенията са имали функцията на обсерватории, за да покажат откъде изгряват и залязват небесните тела по време на равноденствията.
Много почитатели има и хипотезата, че геоглифите са правени като форма на почит към боговете, като древните индианци са вярвали, че така техните небесни господари ще им се наслаждават от небето.
Коментари