Газовия гигант Gliese 436b представлява своеобразно подобие на комета благодарение на ненаситността на нейната звезда, чието рентгеново излъчване буквално откъсва хиляди тонове водород всяка секунда от атмосферата на планетата.
За това разказва известният астроном Питър Уитли от университета в Уорик, Великобритания пред популярното научно списание Нейчър. Необичайният природен феномен е бил открит при научно изследване на няколко екзопланети в далечните краища на Млечният път.
Хиляди тонове водород изгарят всяка секунда и се изпарява от атмосферата на GJ 436b. По принцип това не е толкова голямо количество и на всеки милиард години планетата губи само 0.1 процента от своята обща маса. Предполагаме, че много по-драматични процеси вероятно стават и на други екзопланети. Смятаме, че при подобен катаклизъм цялата атмосфера може да бъде изпарена и отнесена в Космоса, разказва Уитли от пред списанието.
Конкретният газов гигант бил открит още през 2004 година от група американски астрономи, докато наблюдавали колебания в скоростта на движение на неговата звезда. GJ 436b се върти около неголямо червено джудже Gliese 436, чиято маса съставлява 0.41 от слънчевата, а радиусът е 0.42 от аналогичните характеристики на Слънцето.
Още преди три години планетолози са забелязали някакви странни колебания в мощността на инфрачервеното излъчване Gliese 436. Откривателите на този феномен са счели, че това се дължи на преминаващата в близост до червено джудже планета, имаща подобни характеристики на Земята. Учените дори я нарекли UCF-1.01.
Уитли и неговите колеги обаче не се съгласили с теорията и показали, че данните при колебанието в мощността на излъчванията са породени не от присъствието на друга планета, а от гигантската газова опашка на GJ 436b. Те успели да докажат теорията си, търсейки кометообразната планета с рентгеновия телескоп Чандра и ултравиолетовия Хъбъл.
Коментари