Sanovnik.bg»Статии»Загадки на древността»Как еволюират масивни звезди след формирането си?

Как еволюират масивни звезди след формирането си?

Звезди

Уникална възможност за наблюдение върху еволюцията на масивните звезди след формирането им имаха учени от Центъра по астрономия и астрофизика към Националния автономен университет на Ню Мексико. Благодарение на две снимки на млада звезда, правени в разстояние на 18 години една от друга, астрономите успяха да видят съществените разлики в небесното тяло, настъпили през този сравнително кратък период от време.

Научното списание Сайънс дейли разказва, че първата снимка е правена през 1996 година, а втората - през 2014-та. За изследването астрономите ползвали специална апаратура. Наблюдаваният от тях обект бил млада звезда с наименование W75N(B)-VLA2.

Тя се намира на около 4200 светлинни години от Земята. Учените били изумени, след като направили сравнението на двете снимки от 2014 и 1996 година.

Сравнението е впечатляващо, заяви ръководителят на екипа Карлос Караско-Гонсалес от Центъра по астрономия и астрофизика към Националния автономен университет на Мексико. Снимката от 1996 година показва район с горещ йонизиран вятър, издухан от младата звезда. Снимката от 2014 година пък разкрива, че вятърът се е деформирал в нещо като порив с отчетливо издължена форма.

Наблюдаваме тези промени в реално време, така че обектът дава възможност да проследим как млада звезда преминава през най-ранните етапи от формирането си, поясни Караско-Гонсалес.

Подобно наблюдение се осъществява за първи път. Астрономите са на мнение, че самата млада звезда е образувала поради мощната си гравитация обръч от прах, който силно наподобява поничка. Това се дължи на издухвания от звездата йонизиращ вятър. Той се разпространява навсякъде около обекта и по този начин се образува куполът от прах около небесното тяло.

От постоянния сблъсък на вятъра с праха пръстенът около звездата се разширява, докато постепенно не се разсее. Точно това е причината около по-старите звезди да няма подобни обръчи от прах, смятат учените.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest