Вчера сутринта жителите на Монголия станаха свидетели на рядък природен феномен. Не едно, а цели три слънца огряха по изгрев страната, предава Дейли Телеграф. Рядкото явление, което представлява оптическа илюзия, се нарича пархелий (от гръцки - до слънцето) или слънчево куче.
То се получава, когато слънчева светлина високо в небето преминава през слой ледени кристали, носещи се във въздуха на голяма височина.
Задължителни условия за да се получи илюзията е температурата на въздуха да не надвишава -30 градуса Целзий, да има висока облачност, много пара и ледени кристали.
Самите кристали трябва да бъдат шестоъгълни, да са плоски, с диаметър над 30 микрометра, но най-важното от всичко – плоската им страна да бъде обърната към Слънцето.
По този начин слънчевата светлина се пречупва в тях като през милион и призми, пречупва се на 22 градуса и образува затворен пръстен около Слънцето – т.нар. хало 22.
Когато плоската част на ледените кристали е ориентирана вертикално, светлината от слънцето се отразява по хоризонталата и се наблюдават две или повече слънчеви кучета (лъжливи, фантомни слънца).
Жителите на Монголия имаха късмет да наблюдават две фантомни слънца, които се намираха от двете страни на истинското слънце. Гледката на три слънца, които изгряват от изток обаче не е новост за жителите на северната азиатска държава.
Подобно явление е наблюдавано и на 4 ноември 2013 г. в части на Монголия и в Северен Китай, град Шифенг.
Според учените явлението пархелий може да се наблюдава на всички планети, които имат атмосфера. Особено живописно би трябвало да бъде на някой от газовите гиганти в Слънчевата система.
Те смятат, че на Сатурн, Юпитер, Уран или Нептун, където кристалите в атмосферата са съставени от други вещества, би могло да се наблюдава хало с четири или дори повече слънчеви кучета (фантомни слънца).
Коментари