Марианската падина засега е най-дълбоката известна океанска падина, както и най-дълбокото място в земната кора - почти 11 километра. Мрачните ѝ дълбини от години предизвикват научния и любителски интерес.
Преди дни изследователите се натъкнаха на неописани видове по време на експедиция в Марианската падина в Тихия океан. На кадрите, заснети със специални апарати, се вижда неизвестна риба на рекордна дълбочина.
На 8145 метра – с 500 метра повече от предишния рекорд, американските учени са открили риба. Тя не може да се асоциира с никоя друга, позната до момента. Морското създание изглежда доста странно и до момента не бе известно на научния свят. Освен тази риба са заснети и други неописани видове, но на по-плитка дълбочина.
Целта на проведената експедиция била да се изучат стените на подводен каньон. Мисията е продължила общо 30 дни. Екипът се е придвижвал с кораба Фолклор, а проучвателната дейност е финансирана от океанския институт Шмит.
Екипът от учени е използвал безпилотни подводни апарати, пускани на дълбочина между 5000 и 10 600 метра. С тях е заснет видеоматериал с обща продължителност 100 часа. На записа ясно се вижда рибата рекордьор.
До момента първото място за най-дълбоко обитаваща риба държеше Японската падина, също в Тихия океан. Там създанието се нарича Pseudoliparis amblystomopsi. То е открито на 7700 метра дълбочина.
Една от хипотезите е, че новата риба е разновидност на предишната. Външно изглежда изключително крехка. Има бледа, розова окраска. След себе си влачи прозрачна тъкан.
За да бъде установено със сигурност дали рибата е нов вид или е резултат от мутация, то подобен екземпляр със сигурност трябва да бъде уловен и изкаран на сушата. Това е доста трудоемко и не се знае дали ще бъде предприето.
Коментари