Sanovnik.bg»Статии»Загадки на древността»Папа Франциск: Планетата няма да прости алчността ни

Папа Франциск: Планетата няма да прости алчността ни

Пламена M.Пламена M.
Джедай
983371
Папа Франциск

Преди дни папа Франциск прочете пред широката публика основните правила за работа на Организацията по прехраната и земеделието към ООН, в чиято централа в Рим Светият отец бе на посещение. През цялото време до него бе генералният директор на организацията Жозе Грациано да Силва, който изслуша речта с нескрит интерес.

Папата произнесе поучителната си реч пред Втората международна конференция по прехраната. В нея той предупреди, че планетата Земя няма да прости всички злоупотреби с ресурсите ѝ, които се правят с цел печалба.

Папа Франциск се обърна директно към световните лидери с настояване да спрат с безграничната си алчност и да насочат усилията си да помогнат на гладните.

„Човешката алчност ще разруши света” – това бяха думите на Светия отец. Той също така поясни, че Бог е всепрощаващ и ще опрости греховете ни. Земята обаче няма да е толкова благосклонна.

Аржентинският папа заръча на лидерите, да се грижат за Земята така, че да не реагира с разрушение. На Втората международна конференция по прехраната в Рим присъстваха представители от 190 държави. Те се събраха за конференцията, организирана от Агенцията на ООН за прехрана и земеделие (ФАО) и Световната здравна организация (СЗО).

Общо два милиарда души страдат от недостиг на хранителни вещества като витамин А, желязо и цинк. Това състояние е известно като "скрит глад". В противовес е фактът, че 42 милиона деца и 500 милиона възрастни страдат от затлъстяване или са с наднормено тегло.

Върховният духовник отдавна е заел своята твърда позиция да защитава бедните и потиснатите. В речта си той подчерта твърдението, че на гладните се обръща най-малко внимание в целия свят.

Данните показват, че броят на недохранените хора е намалял с над 50% в последните две десетилетия. През 2014 година обаче те все още наброяват около 805 милиона души.

Папата одобри мерките на ФАО и СЗО, които се взеха след приемането на "Римската декларация за прехраната" и "Рамката за действие".

Той напомни на хората, които създават тези правила и технически мерки, да не забравят за гладния човек нито за миг. Той се бори за оцеляване. За да се спаси животът на планетата, гладните трябва да са нахранени, допълни той.

77-годишният папа посочи като най-големи виновници за този проблем пазарни приоритети и първенството на печалбата. Тези фактори са превърнали храната в стока, подобно на всяка друга.

Храната е продукт, който се превръща в обект на спекулации, най-вече финансови. В обобщение папа Франциск заяви, че настоява за достойнство, не за подаяние.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest