Шестте ястребинчета се наричат шестте невръстни деца от с. Ястребино, разстреляни на 20 декември 1943 г. заедно с родителите си. Те са обвинени в укриване и подпомагане на преминали в нелегалност членове на БЗНС. В този ден екзекутираните са общо 18.
През онази година в Ястребино действа втора картечна рота на 19-и пехотен полк от Шумен с командир подпоручик Константин Йорданов. Издадена е заповед да се изтребят помагачите и близките на нелегалните, с цел да се прекъснат връзките им с базите за подкрепа в разгара на зимата.
Подпоручик Константин Йорданов обаче получава заповед от командира на полка полк. Атанасов да ликвидира близките само на нелегалните. В стремежа си обаче мисията да е успешна, той разстрелял жените и децата заедно с мъжете.
Когато разбрал за случилото се, командирът на полка изгубил ума и дума. Часове след разстрела идва заповед той да бъде отменен. Заповедта е донесена от офицер с мотор, но твърде късно. Убийствата биват извършени от редовна българска армия, а не от полицейски сили.
Шестте деца, които губят живота си праз този трагичен ден, получават пословичното наименование шестте ястребинчета. Те бързо се превръщат в икони на комунистическата пропаганда.
Историята на шестте ястребинчета влиза в историята. Преди 1989 г. няма човек, който да не знае за тях. Пионерските отряди изследваха живота им, децата учеха за трагичната им съдба в час по история, велики писатели се вдъхновяваха от драмата им.
В чест на случилото се, писателят Богдан Глогински написа повестта В Ястребино свирят куршуми. През 1979 година режисьорът Милен Гетов създава игралния филм Юмруци в пръстта по сценарий на Никола Статков и Иван Славков. Художникът Светлин Русев нарисува Ястребинци – една изключително въздействаща картина от онези времена.
Днес на мястото, където са разстреляни 18-те човека от с. Ястребино, е издигнат паметник. Той се освещава през август 1946 г. И всеки, който минавал покрай него, знаел, че виновници за смъртта на тези деца са фашистите. Поредната добре пропита в съзнанията ни идея от комунизма.
Коментари