Мъжете възприемат хода на времето по-точно и правилно, отколкото жените, установили са американски учени.
Нежните създания са склонни да възприемат минутите като часове и обратно. Времето тече много по-бавно, отколкото наистина, за хора, които имат забавен сърдечен ритъм и бавен ритъм на дишане.
Хората с учестено дишане и учестен сърдечен ритъм имат чувството, че времето лети. Ранобудните, които по принцип са оптимисти, възприемат времето активно и наситено, а нервните “сови” имат чувството, че денонощието се точи поне 30 часа.
Характерът и темпераментът също влияят върху възприятието на времето. Емоционалните представители на човечеството усещат всичко по-плавно и бавно, а интуитивните – с шеметна скорост.
Това, което ускорява времето, е силният стрес. При такъв ужасен натиск в нашето тяло започва всеобща мобилизация: мозъкът изпраща сигнал за тревога, като изхвърля хормони в кръвта, които трябва да приведат всички наши системи в режим на бойна готовност.
Но от друга страна, ако стресът продължи дълго време, той износва нервната ни система, предизвиква чувство на умора и забавя темпото на живота ни.
Когато навън е топло и свети слънце, човешкият метаболизъм се ускорява и ние смятаме, че минутите и часовете летят.
Когато е студено, обмяната на веществата се забавя и съответно минутите се точат по 1000 секунди едната.
Ако животът ни е наситен с много събития за един ден, той минава неусетно. Ако денят е скучен, времето се разтяга до безкрайност.
Коментари