Когато през 1998 година чернокожата Росамер Фернанда де Андраде вижда първото си дете Рут решава, че има някаква грешка, тъй като детето е албинос. След Рут Росамер ражда още 2 деца албиноси.
Бившият съпруг на жената Жоао също е чернокож, но 3 от децата им са бели и бяла коса и сини очи. Оказва се, че те страдат от рядкото генетично заболяване, наречено албинизъм. Другите две деца в семейството са чернокожи, но и техният баща е друг.
Росамер споделя, че когато излиза с децата си, непознатите я смятат за тяхна бавачка и често питат албиносчетата къде е майката. Изненадата на хората по улицата е огромна, когато разберат, че толкова светли деца имат чернокожа майка.
Тя често е влизала в конфликти с полицаи и охранители, които настоявали, че тя не би могла да е майка на трите си деца албиноси.
Жената вече е разведена с първия си съпруг, от когото са трите деца – 14-годишната Рут, 12-годишната Стефани и 9-годишният Куан. Когато се е родило първото му дете, бащата е бил на 63 години.
Професорът по генетика Валдир Балбино от Федералния университет на Пернамбуко твърди, че това е изключително рядък случай, особено като се има предвид, че родителите и другите две деца са чернокожи.
Единственото, от което майката се притеснява е как ще повлияе албинизмът на здравословното състояние на децата ѝ. При това генетично заболяване се наблюдава депигментация на кожата и косата, а албиносите са много по-чувствителни на външни влияния.
Албинизмът се предизвиква от нарушение в образуването на пигмента меланин в кожата. Различните албиноси показват различни биохимични нарушения и отклонения.
Кожата на албиносите не потъмнява от Слънцето и е много чувствителна към слънчева светлина, заради което албиносите са по-предразположени от заболяване на рак на кожата. Много често тези хора имат проблеми и с очите.
За да се прояви заболяването трябва майката и бащата да носят тази промяна. Това може да се случи в едно на 17 000 от новородените.
Въпреки че мутиралият ген се среща относително често, вероятността двама души, които го имат да се срещнат и да създадат дете е малка, което генетиците определят като късмет.
Коментари
"външни влияния" - за радиация и извънземни ли става въпрос ?
"промяна" - имате предвид мутация, нали ? В смисъл ако статията не е писана от Дарвинофоб
"вероятноста е...нещо което генетиците определят като късмет" - уважаеми, подобен идиотски израз не е преведен от никъде, а е ваше лично творение.
Няма да Ви поправям грешките, надявам се вие сами да ги осъзнаете и редактирате.