Sanovnik.bg»Статии»Мистерии»Ще превръщат Луната в детектор за космически лъчи

Ще превръщат Луната в детектор за космически лъчи

Антония Р.Антония Р.
Джедай
2k
Луната

Учени планират да превърнат естествения ни спътник Луната в детектор за космически лъчи, за да уловят и разгадаят напълно най-високоенергийните частици във Вселената.

Експертите от университета на на Саутхемптън са решени да изпратят до повърхността на Луната радиотелескопа Square Kilometer Array, който по техни думи, в бъдеще ще се превърне в най-чувствителния и голям радиотелескоп.

Той ще уловя космическите лъчи, а детектор за тях ще бъде Луната. Появата на космически лъчи е изключителна рядкост, като до момента те са регистрирани на ниво една частица на квадратен километър площ веднъж на столетие.

Млечен Път

Космическите лъчи са най-високоенергийните частици във Вселената, а появата им е една от най-големите мистерии в астрофизиката. Все още не е установено с точност по какъв начин частиците придобиват огромната си енергия и откъде точно се появяват.

Появата им се регистрира, когато те се сблъскват с най-горните слоеве на земната атмосфера. При подобен сблъсък с молекулите на въздуха се образува дъжд от вторични частици с по-слаб импулс.

Джъстин Брей, който е автор на идеята Луната да се превърне в детектор на космически лъчи, смята, че при сблъсъка с повърхността на спътника могат да възникнат слаби и кратки импулси на радиолъчение, които да бъдат уловени.

Космос

Специалистите предполагат, че до момента е имало хиляди такива сблъсъци, но заради голямото разстояние между Земята и Луната, както и заради липсата на по-чувствителни телескопи, те не са регистрирани от учените.

Радиотелескопът Square Kilometer Array, който се планира да бъде изпратен на Луната през 2020 година, може да регистрира сблъсъците на космическите лъчи. Чрез апарата учените се надяват да натрупат повече познания за тях.

Това ще помогне да се състави най-голямата триизмерна карта на Вселената.

Според прогнозите използването на Луната като детектор ще позволи да се регистрират до 165 сблъсъци в годината. За същия период до момента експертите могат да наблюдават най-много 15 такива.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest