Богато владетелско погребение, за което се предполага, че датира от III век преди Христа, бе намерено край местността Сборяново в Исперих при археологическа експедиция.
Ръководителят на експедиция професор Диана Гергова съобщава, че в некропола са намерени женски накити със стъклени и глинени орнаменти, бронзово огледало, бронзови чаши и келтски нож, както и две големи амфори и два съда с горели кости.
Според експертите находката е характерна за погребенията от гетския елит от края на IV и началото на III век преди Христа.
Историческият некропол е бил намерен при разкопки на могила, разположена в източния некропол на историческия резерват Сборяново.
Само на 5 метра от могилата са открити 2 ритуални помещения, едно от които е служело като олтар.
В центъра на олтара археолозите са открили железен канделабър, чиято височина е 1.5 метра. Специалистите отбелязват, че канделабърът е богато украсен, а горната му част е изпъстрена от орнаменти.
В близост до този олтар са били открити и две амфори и два керамични съда, които са били пълни с човешки кости.
Откритите женски накити са изработени от стъкло и глина. Голяма част от артефактите са наследство от гетската държава. Столицата на тази древна държава в миналото е била разположена в близост до град Исперих.
Предстои в изследването да се включи и реставраторски екип, а след окончателната обработка ценните предмети ще бъдат предадени на Разградския исторически музей.
Археологическото проучване в местността Сборяново се финансира от Министерството на на културата.Инвестиции са отпуснати и от японска фондация, която взе участие и разкопките преди две години, когато екипът на професор Диана Гергова откри в една от могилите златно съкровище.
Миналата година от ресорното министерство обявиха, че отпускат 10 000 лева за проучване на местността Сборяново.
Средствата за издръжка на студентите археолози пък се осигуряват от проект, финансиран от Швейцария.
Коментари