Гроб на богохулник от времето на османското робство бе намерен в местността Трихълмието в Пловдив. В същата местност е намерен и цял некропол, който съдържал над 100 скелета само в първото си ниво.
Първоначалната информация от изкопните работи показва, че последните погребения от некропола са поне на два века. Голяма част от останките са датирани от османското робство – XV-XVII век.
Археолозите се надяват това откритие да има помогне в локализирането на затрупаните християнски църкви от периода, за чието съществуване има редица писмени данни, но и до сега не са намерени техните останки.
Според главния археолог в проучването Елена Божинова безспорно най-голям интерес буди откритият гроб на богохулник. В устата на този скелет е намерена тухла, а на главата му керемида.
Археоложката смята, че това показва злия език на мъртвия, като с тухлата и керемидата съвременниците му са искаил да спрат злословието му.
Най-вероятно погребаният човек е богохулник и е осквернявал християнската вяра с думите си.
Останалите погребения в некропола се отличават със силната си гъстота – 100 погребения на всеки 100 квадратни метра.
Експертите предполагат, че гробовете в миналото са били разположени на по-голямо разстояние, но построените къщи в последствие са ги сбили един в друг.
Разположението на гробовете категорично показва, че те са на християни – скелетите са положени с очи на изток, а ръцете им са скръстени. Край останките им са намерени и много монети.
Останките от християнския некропол ще бъдат изследвани от специалисти на Археологическия музей.
Това е един от малкото християнски некрополи, намирани на територията на Пловдив. До момента турски гробища са откривани в местността на Цар Симеонова градина, на източните склонове на Бунарджика, превърнати още през 30- те години на ХХ век в парк, край Гребния канал.
В началото на 90-те години на миналия век срещу хотел Тримонциум бяха намерени няколко доста добре запазени скелета. Години по-късно стана ясно, че останките са били част от римски некропол.
Коментари