Нито един от космонавтите, които ще заминат на Марс, няма да се върне обратно, твърди Едуин Олдрин, вторият човек, стъпил на Луната.
Според него, дори при най-благоприятното положение на планетата Земя спрямо Марс, полетът до Червената планета ще отнеме минимум година и половина.
Той е на мнение, че шансът на космонавтите да стигнат до Марс са големи, но да се върнат живи и здрави обратно – не.
Полетът до Марс ще се осъществи около 2040 година. Ще бъдат подбрани доброволци на възраст около 30 години.
Според Олдрин най-доброто, което могат да направят, когато кацнат, е да основат там колония.
Марс е една от планетите, където могат да живеят хора, тъй като има защитна атмосфера, достъпна вода и въглероден двуокис.
За да имат достатъчно храна, колонистите ще получават запаси от следващи експедиции, които също ще летят еднопосочно.
Едва след стотина години ще може да преминат на самоиздръжка. При евентуална екокатастрофа на Земята това е добър вариант за бягство.
Лошото е обаче, че на Марс няма магнитно поле, и това ще повлияе много зле върху психиката на хората.
Липсата на магнитно поле води до отклонения в психиката и агресивни реакции.
Лабораторни опити с тритони са показали, че при липса на магнитно поле се появява поколение с увреждания.
Затова космонавтите ще трябва да измислят начин да се размножават в среда с изкуствено магнитно поле, което би могло да опасва колонията земляни.
Коментари
Колкото до статията, честно се зачудих как мойе от 12-те твърдения, които е поставил автора, всички да са грешни. Като ентусияст на тема астрономия и човек интересуващ се от будещето на човека в космоса, не мога да не се намеся, било то и на цената на няколко изпръхтявания от страна на читателите на форума.
Та под ред отгоре-надолу:
1. НАСА са потвърдили не един път, че такъв варянт не бива и да се коментира. Или се прибират, или не отиват.
2. Не знам Бъз Олдрин като пилот на Аполо 11, какво общо има с изчисленията за полета до Марс. Не мисля че тои е авторитет по темата. Изчисленията говорят друго. Съмнявам се че въобще е казал нещо от тия неща.
3. Негово си мнение, но това опира пак до първа точка.
4. НАСА нямат никъкво офицялно намерение да пращат хора до Марс все още. Авторитети по въпроса дори твърдят че частният сектор най-вероятно ще стигне пръв до Марс.
5. Ако успят да изкарат ядрен реактор в орбита, химичен кислороден продуктор и достатъчно базово вещество, което да даде кислорода. И тн, и тн.
Твърдението е до голяма степен безпочвено.
6. Хаха. Атмосфера, недостатъчно защитна и за наи-издръжливите земни видове. Водата е кристализирана на много малки кристали и разпръсната измейду песъчинките на почвата. Въглеродния двуокис не става за дишане.
7. Това е наи-вярното от всичко, макар и абсолютно непрактично. С всеки следващ полет ще идват повече хора, и ще трябва пропорционално повече храна.
8. Според астробиолозите в МИТ трябват около 1000 години, ако днес започнем Тераформирането на Марс, за да става за живот, без доставки. Още много докато растенията създадат кислородна атмосфера.
Няма екокатастрофа, която да направи земята по негодна за живот от Марс.
9. Боже мои... Магнитно поле има, просто е малко по-слабо. Достатъчно за да ни трябва противорадияционен екип за да ходим по планетата. А колкото до второто - боже мои.
Може да се приеме че ако се разпаднеш на клетъчно ниво от радияцията, няма да ти повляе добре на психиката :Д
10. Пълни глупости. 100% тъпотия. Радияцията не влиияе на психиката, а на тъканите. Умираш защото се появяват мутации в генетичния код и клетките спират да се възпроизвейдат/обновяват/хранят.
11. Алелуя, направи го със всичо органично и ще получиш същия ефект.
12. Няма нищо общо между изкуственото магнитно поле, и разможителния цикъл на хората. Няма на какво да се учат.
Не съм в България.
Превейдам от латиница на кирилица с една програмка и затова ще има грешки тук и там. Не мога да пиша И и А едно след друго, защото става Я.