Sanovnik.bg»Статии»Мистерии»Космоса и Вселената»Какво ще правят всъщност китайците на Марс

Какво ще правят всъщност китайците на Марс

Какво ще правят всъщност китайците на Марс

Китайците търсят начини за безопасното кацане на техните астронавти до Марс и потенциално установяване на дългосрочно присъствие на Червената планета.

Отбелязвайки неотдавнашното успешно кацане на марсохода Tianwen-1 Zhurong, президентът на Китайската академия по технологии за ракети-носители (CALT) Уанг заяви, че Китай има големи проекти, отвъд мисията за връщане на проби от Марс. Очаква се въпросните проекти да стартират в началото на 2029 г. Тези и други мисии до Марс са част плановете на академията. Целта е да се проведат тестове за използване на ресурсите - извличане на подземна вода на място и генериране на кислород.

Първият етап се състои в орбитален пост, след който се предвижда да се случи кацането на планетата, а вследствие и изграждане на база на Марс. Третият и последен етап предвижда формиране на така наречената "иконосфера", мащабно развитие и използване на ресурсите.

Уанг разкрива, че CALT, който принадлежи на Китайската корпорация за аерокосмическа наука и технологии (CASC), е завършил цялостно изследване на същността на мисията. Това включва разглеждане на времето изстрелване на ракетата, видовете орбити, които космическият кораб може да използва, за да стигне до Марс и задвижващата система, която е най-подходяща за краткосрочен и дългосрочен престой и многократни посещения. Ядрените технологии биха позволили значително намаляване на размера на ракетите за трансфер Земя-Марс. Този метод на задвижване се обсъжда и проучва от десетилетия, но все още изисква редица технологични пробиви и бъдещата му употреба би довела до екологични проблеми.

Задвижването с ядрен синтез и технологията за космически асансьор също са изложени като идеи от китайците, но изискват както теоретични, така и технологични пробиви, за да бъдат осъществени.

Китайци на Марс

Предвидено е разработване на флотилии от космически кораби за многократна употреба, горивни депа за зареждане на космически кораби в орбита на Марс и използване на циклични орбити, концепция, предложена по-рано от американския астронавт Бъз Олдрин. Планът, представен от Уанг, е едновременно амбициозен, но и на много ранен етап. CALT произвежда много от китайските ракети Long March и се занимава само с идеите за тяхното задвижване.

Проектът на CALT не се фокусира върху предизвикателствата, свързани с дългосрочното изпращане на хора до Марс, включително радиацията и ефектите от микрогравитацията. Други китайски космически институти ще работят по тях.

Планът обаче включва някои аспекти, които вече са в процес на разработка, включително космически кораб с екипаж от ново поколение. В момента Китай се стреми към мисии с екипаж до Луната през 2030-те, тоест мисиите на Марс с екипаж биха могли да се случат много по-далеч в бъдещето.

Вижте още какъв е бил Марс в миналото.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest