Често хората смятат, че нещо, което никога не се е случвало, всъщност е станало, и няма научно обяснение защо става така.
Онези части от мозъка, които подреждат и съхраняват спомените трябва да работят заедно, за да предизвикат спомен за нещо, затова учените са скептични по отношение на това какво хората всъщност си спомнят.
Ново изследване на британски учени се опитва да накара в лабораторни условия хората да си спомнят нещо, което не се е случвало.
Изследователите анализирали мозъка на доброволците с магнитен резонанс, докато им показвали картини и ги карали да си представят други изображения.
След това учените попитали участниците в експеримента кои обекти са истински и кои – въображаеми. В повечето случаи хората твърдели, че въображаемите са истински.
Според специалистите частите на мозъка, които “виждат” обекта и тези, които го “виждат” във вътрешния ни взор, се препокриват и това ражда фалшивите спомени.
Това оставя следа в мозъка, която той бърка с преживяно събитие. На едно и също място се пазят истинските спомени и въображаемите, което води до объркване.
Само ако се сетим кога точно сме си представили дадено нещо, имаме шанс да отделим истинските спомени от фалшивите.
Коментари