Проблемът с топенето на ледовете в Арктика отново е на дневен ред.
Професорът от Университета в Кембридж и специалист по океанология Питър Уодъмс алармира, че до 20 години Арктика може да остане без ледена покривка, информира Ройтерс.
Причината, разбира се, е в глобалното затопляне, което неизбежно ще причини покачване на нивото на Световния океан.
Обезледяването на Арктика през летните месеци ще застраши сериозно популацията на някои животински видове. Заплашени са най-вече на тюлените и полярните мечки.
Британският океанолог смята, че признаците за началото на процеса вече са налице и до едно десетилетие вече ще станат напълно явно.
По-рано тази година, през март, и еколожката от университета на Аляска във Феърбанкс Кейти Уолтър призна, че е притеснена след обиколка в Сибир и Аляска.
Вследствие на топенето на ледената покривка из цяла Арктика се образуват езера, от които се отделя метан. Увеличеният метан от своя страна ускорява климатичните промени и води до затопляне. Ако количеството метан е много голямо, планетата ще се затопли, независимо от това колко са намалели емисиите на парниковите газове.
"Езерата на Арктика са 5 пъти по-големи, отколкото през 2005 г. Това е безпрецедентно", притеснено заяви през пролетта Уолтър.
Коментари