Български археолози откриха най-древната кръчма по нашите земи. Находката на експертите, ръководени от професор Николай Овчаров, е направена в град Търговище.
В средновековната кръчма професор Николай Овчаров и местният археолог Ангел Конаклиев са открили голямо количество чаши, както и десетки монети и накити, заради което са убедени, че намерената сграда в миналото е била кръчма.
В откритата механа е намерено голямо количество стъкло, което е било свидетелство за богатство в Средновековна България.
В миналото град Търговище е бил известен с името Мисионис а близостта му с първите български столици – Плиска и Преслав, го прави притегателна точка за много знатни особи през Средновековието.
Археолозите са останали впечатлени и от откритите стъклени чаши, в които българите са пиели вино в средновековната кръчма.
Подобни древни кръчми са намирани в много римски градове, включително и в Помпей.
Учените смятат, че в древният град Мисионис са живеели предимно богати за времето си хора. Освен първата кръчма, използваща стъкло, градът е разполагал и с първата търговска кантора, при чиито разкопки бяха намерени много монети.
През XIV век средновековният Мисионис оказва силна съпротива на османските нашественици, заради което той е опожарен. След това хората се преместват да живеят в равнината и градът започва да носи турското име Ески Джумая, което в превод означава стар, древен, петъчен пазар.
Разкопките на професор Овчаров и екипа от местни археолози са финансирани от община Търговище, като по проекта са инвестирани над 30 000 лева.
Ангел Конаклиев казва, че град Търговище през Средновековието е бил символ на царската власт и управлението на държавата.
Разкопките на учените продължават, защото по техни прогнози край Търговище има и много сгради от IV-VI век. Освен монети и накити сред последните находки на археолозите са и предмети от кост, включително и части от костни гребени, с които средновековните дами решели косите си.
Коментари
Честно,тази тема ме изпълни....не +5,а ако можех +10000 щях да дам на Автора на тази статия.