На 7-и март около 20:40 часа българско време самолетът, изпълняващ редовен полет от Куала Лумпур за Пекин, необяснимо изчезна от радара на диспечерите. Връзката със самолета е била внезапно прекъсната около два часа след излитането му от столицата на Малайзия. На борда на този Боинг 777 са се намирали общо 227 пътници и 12-членен екипаж.
И до този момент продължава издирването на самолета, която изчезна безследно над водите на Южнокитайско море. На два пъти спасителните екипи обявиха, че са открити останки от самолета, но и двете съобщения бяха опровергани часове по-късно.
Първо издирвателните екипи се натъкнаха на две големи маслени петна, които се свързваха с възможни остатъци от гориво от летателната машина, но малко по-късно специалистите отхвърлиха тази възможност. Беше намерена и отломка, плаваща по водната повърхност, която отново не беше свързана по никакъв начин с изчезналия Боинг.
Последната надежда на спасителите беше съобщението за забелязан жълт предмет, за който имаше надежда да е спасителен сал. Съобщението за находката е изпратено от самолет на виетнамските Военно-въздушни сили в ранните часове на деня.
Изпратен на място виетнамски хеликоптер на спасителната служба попари и тази надежда. Въпросният предмет се е оказал покрита с водорасли кабелна макара, съобщава ИТАР-ТАСС.
Издирването на изчезналия пътнически самолет продължава повече от 72 часа. В търсенето са се включили осем държави, но до момента няма данни за съдбата му. Участниците в търсенето са убедени, че са свидетели на „безпрецедентна мистерия в историята на авиацията“.
Мистерията се засилва от обстоятелството, че до момента на изчезване от радарите, никой от екипажа или пътниците не е подавал съобщения за възможни технически неизправности или друго съобщение за тревога. Едно от възможните обяснения за внезапното изчезване на пътническия самолет е терористичен акт и взривяване на бомба на борда му.
Тази теория не се потвърждава от данните на американските спътници, които покриват този район. Според американските космически шпиони няма регистриран взрив над акваторията на Южнокитайско море този ден. Но спътниците са отчели друг интересен факт – непосредствено преди самолетът да изчезне завинаги от екраните на радарите, той е направил завой на 180 градуса.
Ръководителят на следствената служба в Куала Лумпур смята, че това може да е възможен индикатор за отвличане на въздушния лайнер. На борда на Боинга са пътували 154-а граждани на Република Китай, 38 малайзийци, 7 индонезийци, 5-а индийци, седем австралийци и по един гражданин на Русия и Холандия.
По данни на Интерпол сред пасажерите има поне двама души, които при регистрирането си са полета, са използвани откраднати паспорти. Това ще рече, че на борда на изчезналия Боинг са пътували поне двама души, чиято самоличност не е известна на разследващите.
Още по-сериозно безпокойство буди факта, че на борда на самолет са успели да се качат двама души, използвайки откраднати паспорти, които вече са регистрирани в базата данни на Международния полицейски орган.
Роднините на пътниците на изчезналия самолет все още се надяват, че близките им все още са живи. Надеждата им се подхранва от обстоятелството, че при позвъняване на телефоните на пътниците на борда, вместо съобщение „абонатът е недостъпен“, те чуват сигнал свободно. Все едно има някой от другата страна на линията, някой, който по една или друга причина не е в състояние да си вдигне телефона.
Роднини на изчезналите пътници вече са се обърнали с молба към Malaysia Airlines да прихванат сигналите от мобилните телефони и да се опитат да триангулират местонахождението им, преди батериите на телефоните да са паднали окончателно.
Коментари