Учени алармират, че активността на Слънцето е намаляла, заради което е възможен мини ледников период на Земята. Активността на Слънцето не е била толкова слаба от последните 300 години.
Според думите на специалистите условията, които звездата в нашата галактика предлага, са подобни на условията през периода 1645 – 1715 година, когато слънчевите петна са станали изключително рядко явление, и тогава дори река Темза е замръзнала от студ.
Този период в историята е известен като Минимума на Маундер.
Наблюдателите тогава са забелязали, че през този период е настъпил мини ледников период.
Голяма част от изследователите смятат, че слънчевото затишие, на което ставаме свидетели, може да доведе до големи промени на Земята.
Според Ричард Харисън от лабораторията Ръдърфорд Апълтън съществуват 20% възможност да настъпят температурни промени, като смята, че соларните пикове ще спаднат.
„Аз съм соларен физик от 30 години, но никога не съм виждал подобно нещо“ – заявява Апълтън.
По негови думи този феномен може да доведе до по-студени зими.
Според Луси Грийн обаче този път може да е различно заради влиянието на човешката дейност.
„Имаме 400-годишни наблюдения, които доказват, че това много наподобява на фазата, предшестваща Минимума на Маундер. Светът обаче днес е различен и човешката дейност може да контрира това до известна степен. Трудно е да се каже какви ще са последствията“ - смята Грийн.
Майк Локууд от Университета в Рединг казва, че по-ниските температури могат да повлияят върху глобалните въздушни течения, което да доведе до колапс на климатичните системи.
Неговите изчисления сочат, че след 40 години има възможност да преживеем Минимума на Маундер.
Миналата година американската космическа агенция НАСА предупреди, че нещо неочаквано се случва със Слънцето. Според техните данни тази година трябваше да бъде година на соларен максимум - пикът на Слънцето. Но снимки на звездата разкриха, че соларната активност е сравнително слаба за периода.
Коментари