За пръв път в лабораторни условия американски учени откриха вода в частици звезден прах. Това многократно увеличава възможността за живот в Космоса.
Специалистите са уловили космическия прах в земната атмосфера, като миниатюрните зрънца са съдържали малки водни джобове и са се образували от въздействието на слънчевия вятър.
Учените от националната лаборатория Лорънс Ливърмор са изследвали звезден прах с размери от 5 до 25 микрона с микроскопи с висока резолюция. Те са открили водните джобове точно под повърхността им.
Резултатите на експертите категорично са показали, че малките зрънца звезден прах носят живот в себе си, което драстично увеличи възможността във Вселената да има живот, подобен на Земята.
Звездният прах е изграден от силикати, които съдържат кислород. Преминавайки през Космоса, той среща слънчевия вятър.
Този поток от заредени частици съдържа високоенергийни водородни йони. При сблъсъка им водородът и кислородът се свързват и образуват вода. Тази хипотеза е потвърждавана с лабораторни експерименти.
Върху нашата планета също е падал звезден прах и според някои теории е възможно той да е донесъл водата на Земята. Но по-голямата част от експертите смятат, че водата от космическите частици не е достатъчна за образуването на океаните и е по-вероятно тя да е донесена от астероиди и комети.
Междувременно Северна Корея успя да изпревари останалите страни като смайващо първа изпрати човек на мисия до Слънцето.
Пътешествието на 17-годишния Хънг Ир Гонг е отнело 18 часа.
Младият Хънг пътувал по тъмно, за да се предпази от екстремната слънчева топлина. В ракета, която била специално моделирана за пътуването.
Корейската централна агенция определя постижението на Хънг като „най-голямото човешко постижение на нашето време“.
„Щастливи сме да заявим, че мисията по изпращане на човек до Слънцето беше успешна. Северна Корея изпревари всяка друга държава в света. Хънг Ир Гонг е герой и заслужава да бъде посрещнат като такъв, когато се върне по-късно вечерта“ – заявиха във водеща корейска телевизия.
Коментари