Първият китайски луноход, наречен Нефритен заек, вече се разхожда по повърхността на естествения спътник на Земята. Той е бил изстрелян в 4 часа и 35 минути и е извършил меко кацане на Луната.
Китай е третата страна в света след САЩ и Русия, чийто космически апарат извършва меко кацане.
Луноходът се е приземил в Залива на дъгата и веднага е започна да се движи по лунната повърхност. Модулът е слязъл от височина 15 километра и се е движил по лунната повърхност 12 минути.
Първите метри от движението му са били заснети от Пекинския център за управление на полетите чрез автоматичен режим от борда на космическия апарат Чанъе-3.
На заснетите кадри, които бяха показани по Централната китайска телевизия, се виждат дълбоките следи, направени от колелата на лунохода.
Нефритен заек е шестколесен всъдеход, пълен с електронна апаратура и с тегло около 120 килограма. Той е натоварен с извършването на анализи, по-специално геоложки.
Луноходът черпи енергия от слънчеви панели и ще изпраща към Земята триизмерни кадри от Луната, а по-късно и лунни почвени проби.
Апаратът е снабден с високо ефективна система за електрозахранване, която при ярко осветяване ще складира получената енергия в акумулаторите му, а при по-слабо цялото електричество от батериите ще се пренасочва за поддържане на работоспособността му.
Нефритен заек ще е активен през следващите 3 месеца, като ще катери хълмове наклон до 30 градуса и да изминава до 200 метра в час.
Сондата Чанъе-3, от която луноходът се спусна върху земния спътник, е кръстена на китайската богиня на Луната, а луноходът носи името на нейния питомец.
Имената на космическите апарати бяха избрани чрез онлайн гласуване и победиха с 3.4 милиона гласа.
Чанъе-3 беше изстреляна от космодрума Сичан в провинция Съчуан на 2 декември с помощта на модифициран вариант на ракетата-носител Чанчжън-3Б.
Това технологическо постижение на Китай показва, че страната се стреми да стане първата азиатска държава, която е изпратила човек на Луната. Това е планирано да се случи през 2025 г.
Коментари