Загадъчното изчезване на цивилизацията на маите в Централна Америка е свързано със силни климатични изменения.
До тези изводи стигнали група изследователи от Немския национален център за изследване.
Експертите се опитвали да установят коя е причината, която, на границата между IX и X век от новата ера, на две противоположни краища на земята практически едновременно са прекратили съществуването си две крупни цивилизации от онова време.
Едната е на Маите, а другата падането на китайската династия Тан, вследствие на което последвал дълъг период на феодални междуособици и войни.
Изследователите забелязали странно съвпадение - и двете цивилизации били разположени в муснни региони, където влажността на почвата зависела от количеството валежи, които падат през влажния сезон.
Възможно е, според учените, да са дошли години на суша, в които количеството на влагата не било достатъчно за отглеждането на селскостопански култури.
Трайно настанилата се суша довела до глад и упадък на цивилизациите, смятат учените.
Те свързват климатичните изменения, които са настъпили в регионите на двете цивилизации, с природния феномен "Ел Ниньо", който представлява влиятелни температурни колебания в тропическата част на Тихия океан.
Това довежда до мащабни нарушения на циркулацията в атмосферата и в традиционно влажни региони е налице суша, а райони, в които обикновено климатът е сух стават големи наводнения.
Коментари