Темата за вълшебните изцеления присъства в християнството още от самото му начало. Вярва се, че със силна молитва можем да намерим решение на проблемите и тревогите си.
Хиляди вярващи твърдят, че упованието в Бога върши чудеса. Векове наред хората търсят изцеление в божите храмове.
Историята на чудотворната икона „Пресвета Богородица Достойно есть“ започва през X в., когато за пръв път пред образа на Божията майка е изпято песнопение, което и до днес се изпълнява в целия православен свят.
Според преданията историята започва от килията на двама монаси в Света гора. Единият от монасите заминал на бдение в столицата Карея и оставил ученика си с иконата. През нощта при послушника дошъл непознат калугер, който запял с ангелски глас към иконата:
„Достойно е наистина да те облажваме, Богородице! Присноблажена и пренепорочна майка на нашия Бог! “.
При тези думи иконата засияла с озарителна светлина.
Според хрониките килията, в която е станало чудото, била населявана от българи.
Ликът на божията майка вдъхва сили на болните и чрез иконата „Св. Богородица“ от Бачково.
Легендите разказват, че иконата „Св. Богородица“ е една от 20-те икони, за които Дева Мария лично е позирала. В манастира в Бачково иконата е донесена от странстващите монаси Окрамир и Атанасий.
Миряните, които се прекланят пред нея, вярват че чудотворната икона ще помогне на всеки, която я докосне.
Чудотворната икона на „Св. Николай Мирликийски“ е образ, за който се вярва, че лекува физически болежки и душевни разстройства.
Преданието разказва как Св. Николай спасил един обеднял човек и трите му дъщери, но заради тази жертва загубил всичките си пари.
В замяна на това Бог го възнаграждава като 3 поредни нощи му изпраща 3 кесии със жълтици. За това Св. Николай се приема за покровител на парите. Иконата се намира в софийски храм от 30 януари 1944 г.
Изцеленията в християнството не се дават самоцелно. Те идват за да укрепят вярата на човек и да облагородят неговата душа, защото се смята, че единствено душата остава след смъртта.
Коментари