В Древността, в свещените писания на индуистите е разкрита една от най-големите загадки, свързани с човешкия живот.
Според древните мъдреци човекът е надарен с безсмъртна душа, идваща от Бог и съдържаща всички божествени качества в зародиш. Но тези качества трябва да бъдат събудени и развити.
Човек трупа опит от различни земни преживявания. Скръбта и радостта помагат за достигането на самопознание, чрез което се стига до съвършенство и вътрешен покой.
Земният живот не е достатъчен, за да се натрупа достатъчно опит. Според учението на древните мъдреци, човешката душа се преражда и живее много пъти, превъплътена в различни епохи и условия. По този начин източните учения обясняват класовото неравенство и загадъчните феномени, които могат да се появят в човешкия живот.
Законът за причината и последствията се нарича карма. Той гласи, че всички явления в живота на даден човек са резултат от минали действия.
В превод от санскрит думата „карма“ означава действие. Според нея Вселената е управлявана от закона на правосъдието – всички дейности са взаимно свързани и носят наказание или похвала, т.е. те са свързани чрез неразрушима причинно-следствена връзка.
Кармата е съвкупност то цялата дейност на един човек, като отделните периоди не са изолирани - неговото бъдеще и настояще са резултат на неговото минало. Всяка мисъл и чувство също могат да се отразят в бъдещето.
Съществуват три вида карма:
1. Санчита (натрупана) – карма, която очаква реализацията си в някои бъдещ момент;
2. Прарабдха (текуща) – карма, която е получила тласък за развитие в настоящия живот;
3. Агами - карма, която се създава в настоящия живот.
Тъканта на човешката съдба е произведена от различни теми, преплетени в един модел, но всяка една от тези теми оказва силно влияние върху живота.
Този закон е определен като константен, работещ, независимо от обстоятелствата и промените.
Индийците вярват, че настъпващите събития могат да бъдат предсказани чрез астрологични прогнози, изготвени от опитен и компетентен астролог.
Коментари