Някои растения могат да живеят стотици години. Доказателство за това е розовият храст в катедралата Света Мария в Хилдесхайм, който е на 1000 години.
Това е едно от най-красивите древни растения на планетата. Той все още цъфти всяка година и с красивите си цветове предизвиква възхищението на туристите.
Специалисти по ботаника от цял свят не могат да стигнат до единодушно мнение по отношение на това какъв вид е розовият храст. Смята се, че това е някакъв вид дива роза.
Първото официално описание на розовия храст е през 1573 година, когато той е регистриран в справочник за розите, но преди това са се разпространявали устни разкази за това дългогодишно растение.
През вековете розовият храст на няколко пъти щял да загине, но всеки път успявал да се възстанови напълно. Силната система от мощни корени всеки път давала нови издънки, когато храстът бил почти напълно унищожаван.
По време на Втората световна война катедралата Света Мария била бомбардирана и започнал пожар. Розовият храст оцелял по чудо, защото бил затрупан от камъни и това го спасило от изгаряне. След войната храстът успял дори да цъфне. Днес той е висок почти до покрива на катедралата.
Според древна легенда точно този розов храст бил причина за основаване на град Хилдесхайм точно на това място. Според легендата през девети век Лудвиг Благочестиви се помолил пред розовия храст и тогава имал видение.
Пред погледа му се явил огромен храм и той заповядал да се построи на това място, където по-късно възникнал и градът.
Старият розов храст е бил почитан през вековете не само от народа, но и от представители на кралските семейства. През 1871 година Елизабет Австрийска дарила на катедралата ценен дар – бродирано от нея свещеническо одеяние.
В замяна тя поискала само една издънка от розовия храст, която да засади в градината си.
В началото на лятото всяка година катедралата Света Мария е покрита с розови рози, които карат туристите и поклонниците да изпитват възвишени чувства. Забранено е късането на цветове от хилядолетния храст.
Коментари