Откриха останките от метеорита, който в петък се разпадна над руския град Челябинск като рани над 1000 души и нанесе щети, по първоначални оценки за над 1 милиард рубли. След като петък жителите на града наблюдаваха този ужасяващ природен феномен, учените подпомогнати от служители на Министерството на извънредните ситуации се хвърлиха с всички сили да открият останки от метеорита.
Взривът на метеорита на височина 20 километра над земната повърхност е предизвикал сеизмологични вълни, които съответстват на земетресение с магнитуд 4, по скалата на Рихтер.
Първоначалните данни сочеха, че е възможно тялото на „Чебаркулския“ метеорит да е паднало на дъното на едноименното езеро. По данни на очевидци, след експлозията на небесното тяло, местни рибари се натъкнали на дупка с диаметър шест метра в замръзналата повърхност на водния басейн.
Двудневните претърсвания на извиканите водолазни екипи се оказаха безрезултатни и в неделя 17.02.2013 г. претърсванията на езерото бяха временно прекратени. Според министърът на извънредните ситуации на Русия Владимир Пучков „Издирването се прекратява временно поради изключително тежките за работа условия“.
Температурата през почивните дни в района на езерото Чербакул падна до -20 градуса. Допълнителен факт, който възпрепятства работата на водолазите е наличието на над еднометров пласт с тиня на дъното на езерото, което прави претърсванията „илюзорни“ по мнението на министъра.
Повторния оглед тази сутрин 18.02.2012 се увенчаха с успех. Учени от Уралския университет, които претърсват района на езерото са намерили в района около 50 отломки, които се предполага че са парчета от метеорита. Събраните образци са изпратено в Екатеринбург за допълнително изследване.
Според академик Виктор Гроховски, началник на научната експедиция, „намерените отломки ни позволяват да определим метеорита като хондрит – вид метеорит със скалист състав и съдържание на желяза над 10 на сто.“
Намерените до този момент парченца доказват първоначалните предположения на учените, че основното тяло на метеорита се намира на дъното на езерото Чербакул на около 1 километър от най-пострадалия от метеоритен дъжд град Челябинск.
Коментари