Тя е лежала необезпокоявана в продължение на почти 3 000 години, затворена в украсен саркофаг, подготвен за пътуването й към подземния свят.
Сега лицето на Мересаман (Meresamun), служителка на бога, която е пяла в храмовете на Древен Египет
Използвайки болничен скенер, учените успяват да погледнат в затворения саркофаг през слоевете ленени платна, които предпазват мумията.
Първото ниво на сканиране разкрива повърхността на ковчега, докато по-задълбочено сканиране показва ясно и подробно частите на тялото, запечатани вътре.
Изумителни триизмерни снимки разкриват скелета и лицето на мумията, като се виждат и камъните, поставени върху очите й.
Египтологът, д-р Емили Тийтър, от Ориенталския институт на Университета в Чикаго, в чиито музей се организира изложба с изображенията, видяни чрез скенера, казва: "Толкова е вълнуващо да може да се види нещо подобно. Мумията е все още в саркофага. Но е като да имаш рентгенови очи, с които да се види връзката между саркофага, превръзките и ленените платна, които са използвани."
За Мересаман се смята, че е работила и живяла в храм около 800 години Пр.Хр. Нейното име се вижда от надпис върху саркофага и означава "Живее за Амон" – египетският върховен бог.
Също според надписа става ясно, че тя е служител на бога-музикант, който е "Певец в храма на Амон". Скенерът показва, че Мересаман е била около 5 фута и 5 инча и в края на 20-те, началото на 30-те си години, когато е починала.
Причината за смъртта на Мересаман не е известна и е дори доста загадъчна, тъй като изглежда, че тя е била в добро здраве. Състоянието на костите показва, че е спазвала хранителна диета и е имала активен начин на живот.
Въпреки че няма признаци на загниване на зъбите й, се вижда, че те са износени от песъчинките в египетския хляб, който се е правил от брашно, смилано с камъни.
Запечатаният съркофаг на Мерасаман е купен в Египет през 1920 г. от Джеймс Хенри Брестид, основател на Ориенталския институт.
Коментари