Възможността да разкрием лъжата възниква тогава, когато подсъзнанието ни работи автоматично. Несъзнателните жестове ни издават, когато се опитваме да излъжем.
Докато лъжем, подсъзнанието изхвърля кълбо от нервна енергия, която управлява жестовете и движенията на тялото ни. Хората, които са убедителни в лъжата, добре владеят жестовете си, за да е трудно да забележат другите измамата.
В тези случаи се отработват жестове, които дават повече правдоподобност на изказването. Понякога лъжецът почти не използва жестове, за да бъде по-убедителен.
Но и най-искусният лъжец може да бъде разкрит, тъй като това, което го издава, е несъответствието между микросигналите на подсъзнанието и жестовете, които той прави.
Ако по време на разговор човек приближава ръцете си към лицето си, това е знак, че е намислил нещо лошо или е измъчван от съмнение. Но най-често това е знак, че събеседникът ви лъже.
Друг явен признак на лъжата е прикриването на лицето с ръце. Защитата с ръка е един от малкото жестове, които издават, че човек лъже.
Понякога ръката прикрива устата, а палецът притиска бузата. Понякога лъжецът се опитва да си даде вид, че кашля, за да прикрие този жест. Ако събеседникът прави този жест, докато говорите вие, значи мисли, че го лъжете.
Лекото докосване на носа е разпространен жест на лъжците. Лъжецът усеща гъделичкане в нервните окончания на носа си и изпитва голямо желание да се почеше. Това възниква от напрежението, което се появява, докато лъже.
Ако човек търка веждите си или лекичко докосва долните си клепачи, това също е знак, че лъже. Понякога лъжата предизвиква сърбеж не само в мускулните тъкани на лицето, но и по шията. Затова често лъжците подърпват нервно яките си, докато лъжат.
Лъжецът крие дланите на ръцете си. Честният човек говори с ръце, чиито длани са открити към събеседника му.
Коментари