Легендите за вампири присъстват във фолклора на много краища по света. Тези легенди датират още от времето на древните шумери и продължават да присъстват и до днес под формата на филми, игри и книги. Най-известните версии на тези легенди са на славянската и румънската култура. И двете разказват за няколко причини човек да се превърне във вампир – неестествена смърт, зачеване по време на особени дни и рождени дефекти. Именно от румънските легенди идва вярването, че ухапването от вампир означава, че ухапаният ще се превърне в кръвопиец след своята смърт.
Славянските и румънските митове са в основата на повечето истории и вярвания за вампири. Митичните легенди визират представата за мъртъвци с нечисти души, които се превръщат в демонични създания, заради нарушение на социалните норми приживе, нарушаване на правото и забраните в погребалните ритуали. Всякакви грешници или невинни хора, към които е извършен грях са потенциални вампири, които след като умрат, ако не бъдат взети подходящи охранителни мерки ще претърпят демоничната метаморфоза.
Започвайки от родените на църковни празници и заченатите по време на пост, родените с физически или ментален дефект, разбойници, убийци, прокълнати и всички онези, които по някакъв начин са отхвърлени от общестото са били потенциални вампири. Това е причината и след като умрат да не бъдат приети от семейството на предците-закрилници и да останат завинаги самотни демони, затворени в тъмната част на света.
Едно от най-възможните обяснения за митовете за вампирите е болест, която е наречена порфирия, често срещана в Трансилвания. Порфирията е болест на кръвта, при която се загубва жизнено важна функция на кръвните клетки. Резултатът е бързо повреждане на тъканите, изключителна бледност на болния и уголемяване на зъбите, заради заболяване на венците. Болестта се утежнява от излагане на слънце, заради което болните започват да го избягват. Възможни са и неврологични увреждания, водещи до лудост. Заболяването обяснява и пиенето на кръв, тъй като болните са пиели животинска кръв като лек срещу анемията, която се получавала следствие на болестта.
Друго обяснение за легендите за вампири е бясът, който води до свръхчувствителност, странни часове за сън и увеличена сексуалност. Болните от бяс имали неконтролируемо желание да хапят околните.
Тези две болести могат да обяснят легендите за вампири, но не защо са толкова разпространени и до наши дни.
Коментари
Това го знам от пра баба си ,която е била свидетел на такова нещо ,на дядо си.
Когато той починал били само жени в домът и не могли да преместят трупа от пода .Поради тази причина те преминавали през него (прескача ли го)докато се подготвяли за погребението.
След самото погребение духът на мъртвия започнал да тормози цялото семейство...