Защо златото е станало стандарт за измерване на парите по света, а не платината или някой друг ценен метал? Отговорите се крият в свойствата му.
Елементът, с който се измерват парите, трябва да отговаря на няколко изисквания, за да бъде равен на валутата. Това не трябва да е газ, защото е непрактичен.
Този факт изолира по-голямата част от елементите в таблицата на Менделеев, дори и благородните газове, които отговарят на останалите три изисквания.
Елементът, който е еквивалент на парите, не трябва да се подлага на корозия или да е реактивен. Литият например, при контакт с вода или въздух се запалва.
Желязото ръждясва. В съответствие с това изискване от таблицата на Менделеев се изключват още тридесет и осем елемента. Третото изискване е елементът да не е радиоактивен.
Парите не трябва да излъчват нещо, което може да убие хората. Това изискване отстранява още доста елементи, известни като актиниди и лантаниди.
Всеки от останалите елементи в Менделеевата таблица би могъл да е еквивалент на парите, ако не беше четвъртото изискване – елементът да е рядък, но не чак толкова, че да не може да бъде открит.
Остават само пет елемента, които отговарят на изискванията – сребро, злато, платина, паладий, родий. Среброто се е ползвало като валута, но то почернява.
Родията и паладият са открити през деветнадесети век, затова не са имали участие в паричните отношения на хората през вековете. Остават златото и платината.
Платината има температура на топене при 1600 градуса по Целзий, която може да бъде достигната само в съвременните пещи.
През вековете е могло да бъде разтопявано само златото, което е твърдо, но се поддава на обработка, не влиза в реакции и не излъчва радиация.
Коментари