Спящият разум не е най-добрият инструмент за конструктивно мислене, но само на пръв поглед. На практика хората решават много свои проблеми насън.
Една от целите на сънищата е помощ в решаването на трудни ситуации, които ни измъчват, когато сме будни. Сънищата често са доста нелогични и странни.
Но точно това е начинът, по който трябва да се мисли, за да намери човек изход от затруднена ситуация. Стандартното мислене рядко помага при сложни проблеми.
Размишленията извън обичайните рамки са много по-функционални в това отношение. Сънищата са начин на мислене, който виждаме в друга форма, различна от тази, която би ни хрумнала в реалния живот.
Дори когато лягаме да спим и заспиваме, мозъкът ни не спира да работи, за да намери начин да реши проблема, който ни е затормозявал и на който не може да открием правилното решение.
Възможно е в древността сънищата да са имали само за цел да помогнат на мозъка да отпочине, но днес еволюционното развитие е засегнало дори и тях.
Имало е различни теории за сънищата. Според Фройд например сънищата съществуват, за да можем да осъществим насън някои наши желания, които няма как да осъществим наяве.
Но след събуждането човек обикновено е още по-разочарован, защото става ясно, че всичко е било само сън. Обикновено решенията може да не дойдат като чиста визуализация по време на сън.
Това може да е само някакво подсещане, което обаче мозъкът не забравя и на сутринта си го спомняме, за разлика от много ситуации в съня ни, които забравяме, щом се събудим.
Насън се решават не само проблеми, свързани с ежедневните ситуации, но също така и наистина сложни проблеми, които са свързани с професионалната дейност на даден човек.
Коментари