Ако вкарате човек в празна бяла стая, без мебели, врати и прозорци, той ще започне да губи представа за време. За няколко дни мозъкът ще започне да чувства времето, основавайки се на реакциите на организма – сърдечните удари, циклите на сън, глад, жажда и кръвно налягане.
Представата ни за време е свързана с движението на обекти, хора, различни знаци и природни циклични повторения, като слънчевия изгрев и залез.
Мозъкът на човек на средна възраст на ден обработва между 40000-60000 мисли. Всеки от нас би се побъркал, ако мозъкът съзнателно работи с такова количество мисли, затова повечето от тях са автоматизирани.
Ако за пръв път преживявате някакъв опит, мозъкът отделя повече ресурси, за да разбере какво става. Когато опитът се повтаря, отговорът на мозъка преминава на автоматичен режим, който изтрива повтарящото се събитие.
Това е и обяснението, защо с напредването на възрастта ни се струва, че времето лети по-бързо. Например, когато започвате да се учите да шофирате, цялото ви внимание е насочено само към този процес. След известно време зад волана обаче идва вече момент, в който дори говорите по телефона, докато карате.
Всичко е много просто: мозъкът вече знае как да превключва предавките, какво означават знаците и всичко останало, което ни е нужно за да караме кола, като извлича информация от вече преживения опит. Когато постоянно правим определено нещо, мозъкът изтрива повторния опит.
Ако искате да усещате реалното време, трябва често да променяте стереотипа си на живот. Излизайте вечер с нови приятели, празнувайте всевъзможни празници, посетете далечни роднини.
Сменяйте и стила си на обличане, променяйте цвета на косата, гответе непознати рецепти, пребоядисвайте стените вкъщи, изненадвайте близките си.
Целувайте половинката си по-често и променяйте ритъма на отношенията си, организирайте си романтични вечери и пътувания.
Пазарувайте от непознати магазини, четете всякакви книги, изобщо бъдете спонтанни и търсете нови емоции.
Коментари