Много хора не могат да различат гнева от агресията и смятат, че двете понятия означават едно и също. Всъщност обаче това изобщо не е така. Основната разлика се състои в това, че агресията може да нанесе вреда.
Тя може да е физическа или морална вреда. Гневът, за разлика от агресия, може да даде тласък на добри начинания. Важното е да разберете какво чувствате и да насочите енергията си в конструктивен поток.
Гневът е емоция, която може да бъде предизвикана от неприятна за нас ситуация. Например ако половинката ви забрави да запази маса в ресторанта, вие ще се разстроите и дори може да изпитате гняв.
Как ще реагирате след това и ще изяснявате ли отношенията си заради тази ситуация, зависи от вашия темперамент и възпитание. Но ако започнете да чупите столове и маси и да обиждате келнерите, това вече е агресия.
Гневът е двигател на прогреса. Колкото и странно да звучи, понякога гневът ни кара да правим неща, които са правилни, но просто ни е мързяло да ги свършим.
Но ако се ядосаме, тогава се налага да свършим всичко и резултатът е положителен. Гневът може да ви срита така, както няма да го направи никой друг, за да ви накара да свършите нещо.
Една от причините, поради които хората бъркат гнева с агресията е че някои от тях мислят, че гневът може да се изрази само чрез агресия. Това не е така.
Един от вариантите за ответна реакция може да е и агресия. Но има и други варианти за изпускане на парата – физически упражнения, както и събиране на мислите и търсене на реални решения на проблемите.
Най-важния проблем, който трябва да решите, е търсенето на причините на гнева в самите вас. Ако не насочите гнева си в правилната посока, той може да се излее в алкохолизъм, депресия и асоциалност.
Коментари