Рядко някой може да се похвали, че се наспива. Ученето, работата, раждането на деца водят до постоянна нужда от бодърстване, която се отразява пагубно на организма.
Лицето изглежда сивкаво, с допълнителни бръчки, мислите се реят хаотично, главата се пръска от болка. В това състояние човек трудно може да работи.
Но ако постоянната ангажираност просто не ви позволява да се наспите като нормални хора и имате на разположение много по-малко от осем часа?
Трябва да намерите начин да се наспивате за по-малък отрязък от време. Мозъкът ръководи много процеси в организма ни, сред които е и сънят. Тъй като сънят има периодичност, в основата му лежи светлинният цикъл на деня и нощта.
Две денонощия без сън ни лишават от възможността да мислим и действаме адекватно. Появява се сърдечна аритмия, загуба на паметта, депресия и други неприятности.
За да възстановите силите си, можете да спите не осем, а пет часа и половина. Но за съжаление няма да се чувствате нито отпочинали, нито бодри.
Това се дължи на факта, че сънят се състои от няколко фази. Сънят се дели на два вида – бърз и бавен. По време на фазата на бързия сън мозъкът ни обработва информацията, получена през деня.
По време на бавната фаза мозъкът ни обработва информацията за проблемите на тялото. Тогава се възстановява енергията на организма и се възстановяват клетките.
За да се научите да се наспивате бързо, изберете уикенда, когато можете да не спите цяло денонощие. Стартирайте експеримента в полунощ. Вслушвайте се в тялото си и в усещанията си.
Разберете кога организмът ви иска да спи. След като се събудите, запишете времето, когато сте започнали да се унасяте и оценете силата на заспиването.
Ако на другия ден ви се спи ужасно, определете времето, в което тази нужда е станала непоносима. Запишете времето.
Ако например първата фаза на съня ви е настъпила в три часа след полунощ, а втората – в пет часа следобяд, това е времето, в което вашия организъм ще се зарежда с най-много енергия по време на сън.
Коментари