Досега смятахме, че числото 13 е най-фаталното от всички останали. Оказва се обаче, че и 30 притежава лоша слава, води до самоубийства и катастрофи, освен това е предпочитано от масовите убийци.
Професор Джон Локдейл от Филаделфия намерил купища доказателства, че 30 не е късметлийско число. Така например той съветва, ако ви предстои раждане, да не избирате дададете живот на детето си на тази дата.
Родените на 30 са самотни и още от рождението си са преследвани от трудности. Изследвания на компанията Phillips от 1979 и 1980 г. показват, че в Ню Йорк фаталните катастрофи, самоубийства и тежки престъпления с фатален край са се случвали най-вече на 30-о число.
Статистиката била толкова черна и изнервяща, че под натиска на властите изследователите засекретили статистиката, за да не уплашат населението.
Неслучайно един от филмите за американското кърваво отмъщение срещу японците за мащабната атака в Пърл Харбър е наречен "30 секунди над Токио". Друг филм, 30 дни нощи, пък е изпълнен с убийствата, кървищата и смърттта.
Още през 80-те години на м.в. американски анализатори са изчислили, че в края на месеца хората стават нервни, парите им свършват, натрупали са негативни преживявания през изминалите седмици.
И точно на датата 30 сякаш нервите на всички се късат. Някои увисват на собственото си бесило, други лапат дулото, трети гинат в катастрофи.
За фатализма на трийсетицата се говори още след излизането на бял свят на романа на Гьоте "Страданията на младия Вертер". В него писателят описва точно 30 причини Вертер да посегне на живота си.
В първите седмици след излизането на книгата започват самоубийства по примера на Вертер. Йохан фон Гьоте става световноизвестен, но вълна от самоубийства залива Европа. Романът е забранен в редица страни.
В наши дни американският санитар Чарлз Кулен пък уби 30 души с аргумента, че им помагал да не се мъчат. Бел Ганес убила през 30-те години на миналия век 30 души и се превърнала в най-известната серийна убийца в Щатите. 30 жертви – 30 изплатени застраховки "Живот".
Коментари